KPSS 2016 1 Tercih İşlemleri Sona Eriyor

KPSS 2016 1 Tercih İşlemleri Sona Eriyor : KPSS 2016 1 merkezi atama çerçevesinde atama bekleyen adayların yolunu gözlediği tercih işlemleri 22 Haziran 2016 tarihinde başlamıştı. ÖSYM tarafından yapılan duyuruda ilgili tercih işlemlerinin 1 Temmuz 2016 saat 23:59’a kadar ÖSYM resmi internet sayfasından yapılabileceği bildirilmişti.
ÖSYM Tercih Kılavuzu’ndan daha önce tercih robotu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ‘na bağlı Devlet Personel Başkanlığı tarafından açıklanmış ve açıklandığı gün büyük yoğunluk nedeniyle erişim zorlaşmıştı.
Hangi KPSS Puanları Geçerli Olacak?
KPSS 2016/1 merkezi atama çerçevesinde tercih yapmak isteyen adayların 5-6 temmuz 2014 ve 27-28 Eylül 2014 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ‘ye girmiş ve puan almış olmaları gerekiyor. İlgili sınavlardan Lisans, Ortaöğretim ve Önlisans puanı alan adaylar KPSS 2016/1 kapsamında tercih yapabilecekler. KPSS 2016/1 çerçevesinde yerleştirme işlemleri için ortaöğretim mezunlarında KPSSP94, Önlisans mezunlarında KPSSP93, Lisans mezunları için KPSS3 puanları baz alınacaktır.
KPSS 2016/1 ‘de en popüler kadrolar, zabıta memuru, itfaiye eri ve memur kadroları oldu. Özellikle uzun zamandır DHMİ’nin alım yapmasını bekleyen adaylar ilgili memur alımlarına yoğun ilgi gösterdi. Ayrıca belediyelerin zabıta alımları ve şoför atamaları da büyük ilgi gördü. Genel itibariyle KPSS 2016/1’de açıklanan kadro sayısı adaylar tarafından yetersiz bulundu. Atama bekleyen bir çok aday ilgili kadro sayısından yakınırken, büyük bir çoğunluğunu doğu ve güneydoğu bölgelerindeki taşra teşkilatının oluşturduğu kadroları ise oradan kaçanların yeri dolduruluyor şeklinde yorumladı.
ÖSYM’nin KPSS 2016/1 Tercih Ücretine Tepkiler
Atama bekleyen adayların takıldığı ve tepki gösterdiği bir diğer hususta tercih ücreti . Adaylar hali hazırda KPSS oturumları için ÖSYM ‘ye ücret ödüyor , bu ücretlerin haksız olduğunu düşünen büyük bir kitle “ÖSYM işi ticarete dökmekten bir türlü vazgeçmiyor” şeklinde yorumlarda bulundu. Bu sene tercih ücreti 15 TL olarak açıklandı. Adayların belirtilen kadrolar için 30 tercih hakkı bulunuyor.Mezun olunan program ile ilgili nitelik koşulunun karşılanmadığı bir sözleşmeli pozisyona tercihler arasında yer verilmesi ve yerleştirilme halinde ilgili kurum tarafından adayların ataması yapılmaz. Adayların, mağduriyete uğramamaları için tercihlerini internetle ÖSYM’ye göndermeden önce tüm tercihlerinin durumlarına uygun olduğundan emin olmaları gerekir.Mezun olunan ortaöğretim/ön lisans/lisans programı tercih edilen kadro/pozisyon için aranan nitelikler ile uyumlu değilse yapılmış olduğunuz tercih sistem tarafından kabul edilmeyecektir.
Kaynak:kamupersoneli.net