KPSS ÖABT yapılacak mı?

KPSS ÖABT yapılacak mı? :  ÖSYM’nin 24 Temmuz 2016 günü yapağı KPSS ÖABT sınavı ülkemizdeki olaylardan ötürü ertelenir mi? KPSS ÖABT yapılmayacak mı? Darbe teşebbüsü olayından ötürü A.Ö.F tek ders sınavını, Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme sınavını ertelemiş idi. Peki 2016 yılı KPSS ÖABT ertelenecek mi ?

ÖSYM’nin tweeter hesabından yaptığı açıklamada önce ” Ülkemizdeki olağanüstü durum sebebiyle 16 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşecek olan e- YDS 2016/7 sınavı 20 Ağustos 2016 tarihine ertelenmiştir. 24 Temmuz günü yapılması planlanan ÖABT sınavı 14 Ağustos 2016 tarihine ertelenmiştir. ‘‘ şeklinde tweet atmış idi. Ancak daha sonra aynı hesapdan ” 24 Temmuz günü yapılması planlanan ÖABT sınavı 14 Ağustos 2016 tarihine ertelenmiştir. ” tweeti kaldırıldı.

ÖSYM’nin internet adresine erişimde sıkıntı yaşanması ve aynı zamanda ÖSYM’nın twitter hesabından ”24 Temmuz günü yapılması planlanan ÖABT sınavı 14 Ağustos 2016 tarihine ertelenmiştir. ” şeklindeki tweeti yayınlayıp kaldırması 2016 KPSS ÖABT’ye girecek binlerce adayların kafasında soru işareti oluşturdu.
ÖSYM’nin takviminde 24 Temmuz 2016 Pazar günü gerçekleşecek olan 2016 yılı KPSS ÖABT’nin ertelenip ertelenmeyeceği hususu netlik kazanmış değil.Ülkemizde gerçekleşen olayların ardından adayların zaten heyecanlı olduğu sınav ayrı bir stresli ortamda olacak gibi.

Adayların sınavın iptal olmayacak gibi hazırlanması lehlerine olacaktır. 2016 yılı KPSS ÖABT’ye girecek olan birlerce aday en kısa sürede resmi açıklama yapılmasını beklemektedir. Ayrıca ülkemizdeki olayların durgunluğu göz önüne alınacak olursa KPSS ÖABT’nin iptal olmama ihtimali yüksek gibi gözüküyor.

ÖABT Nedir?
Eğitim fakültesi mezunlarına yani öğretmen adaylarına ek olarak getirilen bir sınavdır.Öğretmen atamalarında aşağıda belirtilen 15 branştaki öğretmen adaylarına Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri testlerinin yanı sıra ÖABT uygulanır.

ÖABT Hangi Branşlara Uygulanacak?
1. Türkçe, 2. İlköğretim Matematik, 3. Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, 4. Sosyal Bilgiler, 5. Türk Dili ve Edebiyatı, 6. Tarih, 7. Coğrafya, 8. Matematik (Lise), 9. Fizik, 10. Kimya, 11. Biyoloji, 12.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 13. Yabancı Dil (Almanca) 14. Yabancı Dil (İngilizce) 15. Yabancı Dil (Fransızca)

ÖABT’ nin Öğretmen Atamaya Esas Olan KPSS Puanına Etkisi Nedir?
ÖABT’ ye katılan adayların KPSSP121 puanı hesaplanacaktır. Söz konusu alanlarda bu puan esas alınarak yerleştirme gerçekleştirilecektir. Soruların puan türüne etkisi şu şekildedir: Genel Yetenek Testi %15, Genel Kültür Testi %15, Eğitim Bilimleri %20 ve ÖABT %50.

ÖABT Kaç Sorudan Oluşur?
ÖABT’ de adaylara kendi alanları ile ilgili 50 soru sorulacaktır. Sınav süresi 75 dakikadır.