KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
22 Mayıs günü yapılan KPSS’nin sonuçlarının ne zaman açıklanacağı sınavlardan çıkan memur adaylarının en büyük merak konusu olurken ÖSYM yaptığı açıklamada soru işaretlerini kaldırdı. Milyonlarca memur adayının ter döktüğü sınav olarak göze çarpan ve memurluğun ilk adımı olarak belirlenen KPSS 22 Mayıs Pazar günü yapıldı. Saat 09.00’da başlayarak saatlerce süren KPSS’nin ardından en çok merak ettiği soru ise sonuçların ne zaman açıklanacağı oldu. ÖSYM resmi sitesinden yaptığı açıklamada 22 Mayıs’ta yapılan sınavın sonuçlarının 9 Haziran’da erişime açılacağını belirterek adayların kafalarından soru işaretlerini de bir nebze olsun kaldırmış oldu.
ÖSYM’den gelen son açıklama; Kamu Görevlilerine İlk Defa Atanacaklar için Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 25.01.2016  tarih ve 2016/8434 sayılı karar ile yürürlüğe girmesi ile, 9 Ekim 2015 tarihinde açıklanan Sınav Takvimine göre 9 Haziran 2016 olarak açıklanan 2016-KPSS Lisans Sınavı sonuç açıklama tarihinin 14 Temmuz 2016 olarak değiştirilmesine karar verilmiş olup sınav takvimindeki sonuç açıklama tarihi bu doğrultuda güncellenmiştir.

Sorular ve Cevapları Yayımlandı !
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkez (ÖSYM) dün yapılan 2016-KPSS’nin Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri bölümlerinin soru kitapçığı ve cevap anahtarını internet sitesi üzerinde yayımladı.
ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamada, 2016-KPSS’nin Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri bölümlerinin temel soru kitapçığı ile cevap anahtarına dün saat 18.10’dan itibaren erişilebildiği bildirilerek, şunlar kaydedildi: “2016-KPSS’de kullanılan sorular, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif hakları ÖSYM’ye aittir. ÖSYM’nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz.”

KPSS Ayrıntılı Sınav Tarihleri
Başvuru tarihlerinin yanı sıra, sınav tarihi ve sonuçların ne zaman açıklanacağı da bildirildi. Öte yandan Ortağretim için sınava girecekler için başvuru 9 Ağustos ile 24 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sınav ise 23 Kasım’da yapılacak.
Buna göre alan bilgisi sınavı 20 Mayısta gerçekleştirilecek. Genel Kültür ve Genel Yetenek Bilgisi sınavı ise 22 Mayısta yapılacak. Bu sınava lisans programlarının tüm bölümlerinde eğitim gören 3 ve 4. sınıf öğrencileri girebiliyor.
Lisans progralarından mezun olar da girebiliyor. Sadece GK/GY testinde sınava girilebilir ve Sadece P3 puanı hesaplanır. P3 puanı ile SYDV ilanlarına başvurabilirler. 2016 Puanı Memurluk Kadroları İçin Merkezi Atamalarda Kulanılacak. Emniyet Genel Müd. Alımları İçin 2016 yılı p3 puanı gerekebilir.