Kpss’ye Etkin Çalışma

Kpss‘ye çalışmaya başlamadan önce beyin konunun uzunluğunu ve zorluğunu bilinçaltında canlandırır ve kaytarmak için geçiştirici bahaneler uydurur ( televizyon,sosyal medya,bitmeyen yemek öğünleri vs.) Kpss’ye Etkin Çalışma yazımızı sizler için hazırladık.
İlk olarak çalışmaya başlamadan önce, çalışacağınız konuları çok önemliler, önemliler, az önemliler olarak sınıflandırmalıyız. Beynimiz, başladığımız bir işi bitirmezsek kendimizi rahatsız ve huzursuz hissetmemizi sağlar, bu yüzden çalışma sürecine hemen başlamalısınız devamı gelecektir.
Aralıksız 30 dakika çalıştığınızda konsantrasyonunuz azalacaktır. Kpss’ye Etkin Çalışma yollarından biri de yarım saatte bir 5 dakikalık ara vermektir. Gün içinde beş kez bunu tekrarlarsanız veriminiz artar.
Görsel eğitime katkı sağlayan flash kartların hafıza geliştirmekte inanılmaz etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu kartları kullanmakta fayda var.
Kendinize bir KPSS tablosu oluşturun, ikiye ayırın. Bir tarafına çalıştığınız saatleri diğer tarafına ise o saatlerde neler öğrendiğinizi yazın. Bu sizin performansınızı değerlendirmenizi ve tam olarak ne yaptığınızı fark etmenize yardımcı olur.
Uyku vaktiniz geldiğinde beyniniz alfa dalgaları yaymaya başlar ve gördüğünüz şeyler daha iyi akılda kalır. Uyumadan önce ders notlarınıza göz atabilirsiniz. Ancak uykunuzdan sakın feragat etmeyin.
Bir konu ile ilgili çalıştığınız testte yanlışınız çok çıkmış ise, aynı konu ile ilgili yeni bir test çözmeyin; çünkü test çözerek konu öğrenilemez. Konuya çalışın ,çalışırken cep telefonunu kapatmıyorsanız sesini kısmayın, telefonun sesini açık tutun çünkü sesi kısık telefon daha çok ilgi odağı oluyor.
Uzun süre uykusuzken öğrenilen bilgi ertesi sabah unutulur. Bu yüzden uykusuz kalıp ders çalışmayın.
Yatağa ya da halıya uzanıp ders çalışmayın, evde deneme sınavı olurken ya da test çözerken çay, kahve gibi sıcak içecek almayın, sakız çiğnemeyin çünkü sakız çiğnediğiniz sürece geçici olarak algılama düzeyiniz düşecek. Düşünceleriniz sabitlenecektir. Beynin üretkenliği azalacaktır.
13.00-15.00 saatleri arasında kestirmek kavrama yeteneğini arttırır. Evde ders çalışanlar bunu değerlendirmeli.
Sizden bir şey öğretmeniz istendiğinde beyniniz bilgileri daha mantıklı ve düzenli bir yapı halinde organize eder.Dersleri başkalarına anlatmayı düşünerek çalışmalısınız, öğretmek amaçlı çalışırsanız konuyu daha iyi anlarsınız.